Jdi na obsah Jdi na menu
 


KREVNÍ SLOŽENÍ POPULACE VENDÉENŮ V ČR

13. 10. 2007

Přestože v poslední době již malý hrubosrstý vendéeský baset přestává být u nás neznámým psím plemenem, chovná a krevní základna těchto veselých chlupáčů zůstává zatím stále početně velmi malá.

V prosinci 1992 se narodil první vrh malých vendéenů V ČR. Za uplynulých zhruba 15 roků do dnešního dne bylo těchto vrhů celkem 66, a do plemenné knihy bylo zaregistrováno 285 štěňat.  Základna chovných jedinců pbgv v Čechách činí celkem 40 chovných jedinců (19 psů a 21 fen). Podíváme-li se pozorněji na jejich rodokmeny s hlediska krevního složení, zjistíme, že ze zmíněného počtu patří šestnáct chovných psů  k jedné jediné linii založené  plemeníkem Chouan Zarevitch, resp.pokračující jeho dva syny-pravými bratry Complement Kalle a Complement Krolewicz Ransu. Pouze zbývající tři chovní psi jsou příslušníky jiných, nepříbuzných linií. Stejná situace je i u druhého pohlaví, kde náleží k výše uvedené linii Chouan Zarevitch  devatenáct chovných fen a pouze dvě importované (mimochodem velmi kvalitní) fenky patří k jiným liniím. Tuto krevní základnu naši populace PBGV navíc zúžuje ještě fakt, že řada psů i fen nesou na straně matky rovněž krev zakladatele linie Chouan Zarevitch. Nechci aby tyto řádky byly chápány jako odsuzování příbuzenské plemenitby. Cílená příbuzenská plemenitba v rukou zkušeného chovatele je přínosem. Nesmí však být východiskem z nouze, kdy není možnost jiné volby výběru.  

Uvedený stav této naší malé a úzké krevní základny PBGV nabývá znepokojivý rozměr, uvědomíme-li si jeho účinek - zvyšování homozygotnosti, případně ztrátu alel. Proto je nutné věnovat pozornost zvětšení populace a rozšíření počtu krycích psů s nepříbuznou krví. Zde platí v plné míře motto - čím je širší základna pyramidy, tím je vyšší její špička. Domnívám se, že pro pochopení celého problému je nutné krátké odbočení do genetiky. 

Výběr či selekce je hlavním nástrojem záměrného zlepšování všech domestikovaných živočichů a cílem jsou změny genového šlechtění. Konkrétně se jedná o zvyšování nebo snižování frekvence alel v populaci. V našem případě - v chovu psů, rozhoduje o výběru rodičů štěňat člověk-chovatel a jedná se tedy o selekci umělou, která může být buď pozitivní (zařazování jedinců do chovu), nebo negativní (vyřazování jedinců). Působení selekce má vliv jednak na kvalitativní znaky (můžeme sledovat změny frekvence alel a genotypu), a jednak na znaky kvantitativní (protože však neznáme počet podílejících se genů, poznáme účinek selekce podle posunu průměru fenotypové hodnoty nahoru či dolů). V našem případě provádíme selekci podle zevnějšku (fenotypu), selekci podle genotypu u tak malé populace nelze realizovat. V uvedeného pro nás vyplývá nutnost rozšíření využitelné řady plemeníků (tedy zvýšení frekvence alel), abychom se nemuseli uchylovat k příbuzenské plemenitbě z nedostatku nepříbuzných krycích psů. Mluvím záměrně o krycích psech, protože oproti chovné fence je výsledny efekt produkcí štěňat, při dostatečném využití podstatně vyšší.

Co proto můžeme v praxi udělat ? V prvé řadě samozřejmě import cizí krve, buď nákupem nebo využitím zahraničního krytí. Toto doporučení používám již několik let, od doby, kdy jsem pochopil, do jakých problémů směřuje náš "malý český" chov PBGV. Bohužel nepatřím k tak movitým chovatelům, abych mohl zaplatit v zahraničí částku, řádově převyšující několik desítek tisíc českých korun, za štěně s perspektivou chovného jedince, nebo ještě vyšší sumu za import krycího psa (pokud by vůbec byl na prodej). A jak to vypadá, nejsem v této situaci sám, protože prolistujete-li Přehled chovných jedinců PBGV, přesvědčíte se sami, jak málo importů bylo realizováno za dobu, po kterou je malý hrubosrstý vendéeský baset v naší republice chován.

Majitelé současných chovných psů, příslušníků výše uvedené linie mají dnes,  vzhledem k uvedeným skutečnostem, značný problém s jejich reprodukcí. Při relativně krátkém generačním intervalu v chovu psů, v přílivu nepříbuzné krve do našeho chovu vidím i určité možnosti pro využití těchto psů na samičí materiál s 50% (a vyšším) podílem nového genetického vybavení. 

Konečně při vyčerpání všech odpovědí na otázku, jak dále zvýšit zmíněnou potřebnou frekvenci alel, tedy jak dále rozšířit naši "malinkou" krevní základnu populace, nabízí se dle mého názoru cesta ve snížení některých, méně podstatných nároků na zařazení do chovu, resp. v určité úpravě kriterií chovného svodu.  Přitom určitě nebudeme (a to ani nemůžeme) zlehčovat kriteria standardu plemene, tak jak je napsán.

Závěrem příspěvku chci zdůraznit, že jde o vyslovení mého osobního názoru na tuto problematiku na těchto mých neoficiálních, soukromých stránkách, a není v přímé souvislosti s moji funkcí v Basset klubu ČR. Jedná se pouze o diskuzní forum, které však může přinést nové podněty pro zlepšení současného stavu.      Autor: Ing.Jiří Formánek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Ke komentáři CHOV od p.Krčmáře

(Ing.Formánek, 8. 10. 2008 0:08)

Tak se vracím po delší době,a nedá mi,abych neodpověděl na komentář p.Krčmáře ze dne 07.11.2007, již z toho důvodu,že tento pisatel se několikrát snažil o kritické hodnocení psa UGO (přestože postrádal jakékoliv bližší informace a dle mého domnění byl inspirován prachobyčejnou řevnivostí).
Tak tedy "p.Krčmáři" (uvozovky proto,že se jedná s největší pravděpodobností o krycí jméno): V dosavadních třech vrhů psa UGO,se nevyskytl žádný nestandardní jedinec,a např.fenka TARANTELLA z Mimoňské podkovy již získala CAJC. Každopádně s využíváním psa UGO počítáme i při dalších krytích a můžeme jej zodpovědně doporučit i případným dalším zájemcům. Kdo by potřeboval kontakt na jeho majitele,může se obrátit na mne a zařídím mu kontakt.

Nvp

(Pankova Anna, 2. 8. 2008 12:22)

Dobry den pane Formanek. Rada bych se zeptala na vec ohledne clanku o psech pouzitych k chovu. Vim ze jste pusobil jako poradce. Byla jsem se podivat na nvp mlada boleslav. Byl tam mlady pes s neznamym jmenem. Ziskal BOB. Je tento pes chovny? je to nova krev nebo to je cesky chov? byl moc pekny a rada bych s nim nakryla. Nevite komu patri kam se mohu obratit? dekujig

Chov

(Krcmar, 7. 11. 2007 18:25)

V genovem smeru mate samozrejme pravdu. Zakladna je tu slaba, ale i pres toto vsechno prece nenakryji psem ktery ma jasne vady i presto ze je nositelem nove krve. Co ponese : nove geny to je dobre, ale zalezi snad i na kostre psa. Sam je vyuzivate lovecky co by jste delal s pajdajicim psem. Vim o cem mluvim a jak to muze dopadnout. Mam vlastni zkusenosti a pak se to spatne napravuje. Drzim palce