Jdi na obsah Jdi na menu
 


Péče o vendéena

2. 10. 2007

Péče o vendéena

Prvním předpokladem dobrého zvládnutí péče o srst, uši, zuby, drápky a ostatní části těla psa, je začít s touto činností již od raného věku štěněte. S dostatečnou trpělivostí, nejlépe formou hry, se musí mladý pejsek přivykat na tyto běžné manipulace tak, aby neztratil důvěru a zvykl si na pravidelné česání, trimování a ostatní potřebné zákroky. Věřte tomu, že když se budete této činnosti pravidelně věnovat u štěňátka hned po jeho přivezení domů, ušetříte si spoustu práce s ošetřováním psa po celý váš další společný život.

U vendéenů je péče o srst poměrně jednoduchá. V drsné a hrubé srsti, která má tzv. samočisticí vlastnosti, se nachytané nečistoty, bláto i různé části rostliných semen neudrží a v krátké době samy odpadnou, případně se snadno odstraní. Hustá podsada chrání tyto psy před nepohodou počasí, před deštěm i chladem. Vendéen nepromokne, protože se mu déšť nedostane na kůži, srstí voda téměř neproniká. Péče o srst spočívá v občasném pročesání kovovým hřebenem (postačí 1-2 x týdně). U hrubosrstých psů probíhá výměna srsti na jaře a na podzim poněkud jinak, než u psů s dlouhou, případně krátkou srstí, či hladkosrstých. Když jejich hrubá, krycí srst doroste, odumírá. Při přípravě na výstavu, zejména po zimním období, je zapotřebí odstranit starou odumřelou srst na hlavě, krku, hřbetě a bocích vyškubáním prsty nebo trimovacím nožem. Otrimování podpoří růst nové srsti a zlepšuje její kvalitu. V žádném případě nelze doporučit stříhání, které má obvykle za následek, že se srst stává měkkou a vlnitou, nebo bledne její zbarvení. Stejně tak není vhodné příliš časté koupání, zejména s použitím šamponů a kondicionérů, které tento typ srsti změkčují. Úprava srsti trimováním není zatím zcela jednotná, na různých výstavách v cizině i u nás lze vidět psy více či méně upravené. V podstatě záleží na tom, abychom úpravu zaměřili na zdůraznění předností psa a zmírnili případné drobnější nedostatky exteriéru. V žádném případě hrubé vady úpravou srsti neskryjeme, ale proč nedbat na to, aby náš pes vypadal upraveně. Pro dobrou úpravu psa je nutno mít potřebné zkušenosti a dobře znát standard plemene i anatomii psa. Pokud v tomto směru nemáme dostatek zručnosti a zkušeností, je lépe nechat psa upravit u profesionálního odborníka. U vendéenů však zatím i v psích salónech často vidí toto plemeno poprvé a neznají vždy kriteria, potřebné pro dokonalou úpravu srsti těchto psů. Poněvadž zatím u nás není žádná dostupná publikace , která by se tímto problémem zabývala, dovolil jsem si na základě svých dlouholetých zkušeností toto téma zpracovat  a popsat jej v další části v příspěvku Úprava srsti malých hrubosrstých vendéeských basetů.  

Názorně rozdíly pejsků před úpravou a po ní můžete posoudit na následujících smímcích:

Obrazek

Fenka Inez z Mimoňské podkovy před úpravou srsti

 

 

 

ObrazekFenka Inez z Mimoňské podkovy po úpravě srsti

 

 

 

 

 

 

 

Obrazek

Empire z Mimoňské podkovy před úpravou

 

 

 

 

 

 

 

 

ObrazekEmpire po částečné úpravě srsti

 

 

 

 

 

 

 

ObrazekChantall z Mimoňské podkovy neupravená

 

 

 

 

 

 

 

 

ObrazekChantall po úpravě

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                Autor příspěvku a fotografií: Ing.Jiří Formánek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

zajem o štěně,výhledově

(alena Audyová, 17. 1. 2012 21:33)

Zdravím ze severní Moravy.V jedné veter.čekárně jsem objevila foto wendeeského baseta a láska na první pohled.Plánujete štěnata,můžete poslat pár řádek,kdy a jestli plánujete štěnata?S pozdravem Alena Audyová,Myslivecká 592,Bohumín 3. e-mail:audyal@post.cz Díky za info.

No konečně něco o Vendeénech

(Tomáš Smutný, 10. 2. 2010 23:32)

Mám sice velkého, ale starost o srst je stejná.
Moc díky.

smutny @ bene.cz
720 456 540