Jdi na obsah Jdi na menu
 


Úprava srsti malých hrubosrstých vendéeských basetů

3. 10. 2007

 

Úprava srsti vendéenů trimováním není zatím zcela jednotná, na různých výstavách v cizině i u nás je vidět psy více či méně upravené. V podstatě záleží na tom, abychom úpravu zaměřili na zdůraznění předností psa a na případné zmírnění drobnějších nedostatků exteriéru. V žádném případě hrubé vady úpravou srsti neskryjeme, ale proč nedbat o to, aby náš pes vypadal dobře. Pro dobrou úpravu srsti psa je třeba mít určité zkušenosti, dobře znát standard plemene, anatomii psa a v neposlední řadě mít i potřebné pomůcky pro úpravu srsti. Pokud v tomto směru nemáme dostatek zkušeností, je lépe nechat psa upravit u zkušeného odborníka. Upozorňuji však na to, že zatím i ve psích salónech obvykle vidí toto plemeno poprvé a neznají kriteria, potřebná pro dokonalou úpravu srsti těchto psů pro výstavu. V dostupné literatuře jsem nikde nenalezl návod pro úpravu srsti trimováním u tohoto plemene,  proto si dovoluji tento deficit napravit v následujícím článku, který vychází z mých vlastních dlouholetých zkušeností a jsem přesvědčen, že v plné míře vyhovují při běžné péči o srst i pro úpravu pro předvedení na výstavách.

Úprava srsti malých hrubosrstých vendéeských basetů

Hlava: Zkrátíme prsty nebo trimovacím nožem srst na temeni. Obočí sčešeme nad oči a zastřihneme šikmo podél očních koutků směrem doprostřed čela tak, aby nepřepadávalo dopředu a nezakrývalo oči. Partie pod očima má dle standardu být poněkud propadlá, proto srst na lících pod očima protrimujeme, nebo prostřihneme efilačními nůžkami. Srst na vnější ploše boltců zkrátíme vyškubáním nebo otrimováním. Z vnitřní plochy ušního boltce bychom měli průběžně odstraňovat chlupy, zejména z okolí vyústění zvukovodu.Vytrhání chlupů z těchto míst děláme průběžně (pár chlupů 1 x týdně), abychom vytrháním velkého množství najednou nezpůsobili podráždění pokožky a nevytvořili vstupní bránu pro infekci. Postupujeme uvážlivě, protože srst v okolí vyústění vnějšího zvukovodu má i určitou ochrannou funkci. Poté srst sčešeme z plochy přes okraj boltců a zkrátíme zastřižením po celém obvodu na vnější i vnitřní ploše tak, aby se uši zdály kratší a žádné chlupy nepřečnívaly přes okraje boltců. Při tomto zákroku, nemáte-li dostatek zkušeností, držte ucho tak, aby váš nehet byl mezi okrajem ucha a nůžkami. Když se pes oklepe, zjistíte, kde je zapotřebí ještě mírným přistřižením dokončit úpravu.

Hrdlo a zátylí: Srst upravíme trimováním tak, aby vyniklo postavení krku. Přední stranu hrudníku otrimujeme tak, aby byla rovná.

Hřbet a boky: Po celém hřbetu až po záď trimováním odstraníme starou odumřelou srst. Doporučuji provést toto otrimování zhruba 8 týdnů před první výstavou. Srst po čase znovu uzraje a je nutné ji opět přetrimovat, zejména pokud hodláte psa vystavovat po celou sezónu. Úplné otrimování, podle mých zkušeností, stačí jednou ročně, nejlépe po skončení výstavní sezóny, nebo včas začátkem roku, s ohledem na uvažovaný termín první výstavy. Srst na bocích rovněž upravíme trimováním, delší srst v dolní části boků a břicha pouze pročešeme, případně zarovnáme nůžkami přečnívající chlupy. V žádném případě psa nestříhejte, srst by časem zeslábla, změkla, zvlnila se, případně ztratila barvu. Též nelze doporučit příliš časté koupání, zejména při použití nevhodných šamponů, které srst odmastí, takže ztratí přirozenou ochrannou funkci. Koupání krátce před výstavou je rovněž nevhodné. Pro vyčištění a vybělení srsti je lépe použít plavenou křídu, nebo magnesium, které používají sportovci (vzpěrači, tenisté, horolezci). Tímto přípravkem 2-3 dny před výstavou psa napudrujeme, vetřeme do srsti a poté vykartáčujeme. Jinak koupel v čisté vodě bez použití různých odmašťiovacích prostředků nevadí.

Přední a zadní běhy:  Přechod z lopatek, případně z kyčlí upravíme trimováním, případně efilačními nůžkami tak, aby byl pozvolný. Na hrudních končetinách sčešeme srst dozadu a zadní stranu běhů upravíme vytrháním, případně opatrným zarovnáním nůžkami. Na zadních bězích zkrátíme srst vzadu a na vnitřní straně tak, aby nepřečnívaly žádné pramínky srsti. Srst na přední straně končetin vyčešeme dopředu, poněkud protrimujeme a nejdelší chlupy vytrháme. Srst na tlapkách zastřihneme do kulata, ale tak, aby nebyly vidět drápy. Zplstnatělou srst mezi polštářky či mezi prsty opatrně vystříháme kulatými nůžkami.

Ocas: Je třeba upravit tak, aby byl u kořene silný, ke špičce se zúžující. Chlupy na konci ocasu by neměly přesahovat přes špičku, aby se prut zdál být kratší. Spodní stranu je možno upravit opatrně tak, aby přečnívající srst netvořila "praporek".   

                                                                                                                        Autor:  Ing.Jiří Formánek

Ilustrační fotografie před a po úpravě srsti naleznete v části Péče o srst

   

       

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář