Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zdraví

3. 10. 2007

Obecně o zdraví vendéenů

Hrubosrstý vendéeský baset má výrazný exteriér, bez extrémních znaků stavby těla, vedoucích ke klinickým projevům degeneračních faktorů a ke specifickým genetickým vadám, jak tomu bývá u některých jiných plemen psů. Patří k rustikálním přírodním, zdravým a tvrdým plemenům psů, avšak i u něj, tak jako ostatně u všech psů se mohou objevit různé zdravotní potíže.

Jako u všech plemen psů s převislými ušními boltci, kde je poněkud omezena přirozená ventilace zvukovodu, postihuje občas vendéeské basety běžné onemocnění uší - zánět vnějšího zvukovodu (otitis externa). Proto je důležité uši psům pravidelně kontrolovat a v případěpotřeby včas zajistit léčbu.  Prevence tohoto, mnohdy úporného onemocnění, spočívá v pravidelné hygieně vnějšího zvukovodu. Příčinou případných potíží jsou např. cizí tělesa (mimo jiné i rostlinného původu) vniklá do zvukovodu, poranění při čištění uší nasucho, parazitární původci, různé plísně a kvasinky. Příznaky podle stupně onemocnění bývají suchá a zarudlá výstelka zvukovodu, hnědý maz, třepání hlavou, časté škrábání uší a bolestivost. Při výskytu těchto příznaků doporučuji konzultovat další léčbu s vaším veterinářem a nesnažit se o laické zásahy. Pro běžné preventivní ošetřování uší je vhodné odstraňovat a vytrhávat z okolí vyústění zvukovodu chlupy a pro čistění uší používat přípravky, rozpouštějící ušní maz, který pes z ucha poté odstraní třepáním hlavy (např. Otic, Otit free a podobné). Není vhodné čistit uši hlubokým vytíráním ušními tamponky, kterými spíše maz vtlačujeme do zvukovodu.

Alergie nejsou mezi vendéeny příliš rozšířené, ale stejně jako u jiných plemen psů se mohou objevit alergie na bleší kousnutí, případně na bodnutí včelou či vosou. Mohou se vyskytnout i alergie v závislosti na krmení, případně alergie na rostlinné pyly (senná rýma, výtoky z očí). U některých psů se mohou vyskytnout bolestivé alergické reakce po vakcinaci.

S hlediska onemocnění pohybového ústrojí, nemají vendéeni prakticky žádné ortopedické problémy a jen zřídka vyžadují veterinární intervenci. Vzhledem k proporčně dobré stavbě s hlediska délky těla a pevnému hřbetu , netrpí tito psi ani potížemi meziobratlových plotének.

Prevence výskytu obvyklých infekčních onemocnění je běžně řešena dodržením vakcinačního harmonogramu a použitím osvědčených, obvykle polyvalentních vakcinačních medií, podle doporučení veterinárního lékaře. Samozřejmostí by měla být pravidelná optická, případně i laboratorní kontrola trusu (koprologické vyšetření) našich psů a preventivní i léčebné podávání preparátů proti vnějším i vnitřním cizopasníkům podle doporučeného harmonogramu.

Pravidelné čištění zubů psa zpomaluje tvorbu zubního kamene a kazů. Zuby a dásně zkontrolujte jedenkrát týdně, zuby vyčistěte buď zubním kartáčkem namočeným ve slané vodě, nebo zubní pastou pro psy. U psů, kteří nesnášejí čištění zubů zubním kartáčkem lze použít speciélní návlek na prst.  Jestliže pes již zubní kámen má, je třeba jej odstranit. Při dostatku zkušeností a dobré socializaci psa může toto provést i sám chovatel, ale jen na špičácích a premolárech. Dokonale zuby ošetří pouze veterinář, obvykle ultrazvukem v narkóze. Péči o chrup je nutno věnovat pozornost, protože se zpomalí tvorba zubního kamene a kazů, zlepší se kvalita dásní, omezí se přítomnost infekce ústní dutiny, která může vážně zatěžovat celý organismus psa, o odstranění zápachu z tlamy psa ani nemluvě.

Pokud si pejsek nestačí obrousit drápy pohybem, je nutno věnovat pozornost i jejich občasnému zkrácení. Dobrý chovatel toto provádí již u štěňátek od ranného věku již dvou, tří týdnů, poněvadž zraňují ostrými drápky struky a jejich okolí. Stříhání drápů je rutinní záležitost, kterou s dostatečnou zkušeností může dělat chovatel sám. Lůžka bílých drápů jsou dobře viditelná, ale psi s černými drápy mívají lůžka delší a nejsou vidět. Přerostlé drápy se však zkracují obtížně, protože škára přerůstá do rohoviny a při zákroku může dojít k bolestivému zastřižení a krvácení. Pokud tedy nemáte se stříháním drápků potřebné zkušenosti, požádejte o to svého veterináře, nebo se obraťte na salón pro úpravu psů.

Preventivní péči o oči svého psa zaměřte především na pravidelnou hygienu očí, která spočívá v denním utírání a odstraňování "ospalků" a nálepů a udržováním očí v čistotě. U vendéenů neupravené, bohaté znaky (obočí na hlavě) omezuje vzdušnou cirkulaci a prach a nečistoty mohou způsobit zvýšené zatížení očních kanálků. 

                                                                                                     Autor příspěvku:  Ing.Jiří Formánek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář