Jdi na obsah Jdi na menu
 


KONĚ

Tento web je věnován především mým psům. Poněvadž jsem však celý svůj dosavadní život, vedle psů pracoval s dalšími ušlechtilými zvířaty - koňmi, musím alespoň část těchto stránek věnovat i jim.

 

Obrazek

Základy jezdeckého výcviku jsem začal získávat od roku 1950 v jezdeckém oddíle Sokol Plzeň I.,kde jsem měl zkušené cvičitele, jakými byli mjr."Imre" Navrátil a zejména známý plzeňský koňař Franta Žák.  Tyto začátky byly naplněné téměř každodenní péčí o koně a jako odměnu jsme sklízeli účast na jezdeckých akcích, kterými byly tzv.akademie a jezdecké soutěže pořádané oddílem v okolí Plzně.  Po příchodu na zemědělskou střední školu do Tábora jsem se setkal s podobně "postiženým" spolužákem Ivanem Janatkou,se kterým jsem se začal seznamovat s dostihovým sportem.  V roce 1960 jsem si koupil ze zrušeného táborského jezdeckého oddílu koníka NEMO. S tímto koněm bez známého původu jsem dne 10.4.1960 jsem poprvé pod hlavičkou JO SZTŠ Tábor startoval ve Velké Chuchli ve steeple chase Cena Sněžky 3200 m.   

V té době se dostihový sport  pomalu a pracně  dostával na  tradiční  předválečnou úroveň. Příčinou bylo to, že byl stále považován za sport bývalých bohatých podnikatelů a šlechty,což v té době nebylo pro jeho rozvoj  příliš optimální. S výjimkou několika státních hřebčínů, se dostihovému sportu okrajově věnovaly v té době některé JZD a jezdecké oddíly, kde pod touto "hlavičkou" působili někteří nadšení příznivci dostihů. 

Po skončení této střední školy jsem nastoupil na státním statku Tachov-hříbárna Ústí. Zde jsem měl možnost vedle jezdeckých skokových soutěží, též odjet několik dostihů. Po vojně jsem začal jezdit v JO Sokol Bolevec a v dostihové stáji TJ Františkovy Lázně. V obou těchto stájích jsem se již dostal k opravdovým dostihovým koním, kterými byli Gimín, Malíř,Satur,a řada dalších, se kterými jsem získal i první vítězství a další cenné umístění.

V roce 1967 jsem nastoupil jako jezdec a ošetřovatel dostihových koní na Státním závodišti v Praze-Chuchli ,kde jsem již měl možnost pracovat i startovat v dostizích pod vedením trenérů jakými byli páni Koloc, Hurban, Houra, Rada, Mašek, Celer, Karel, Kolátor a zejména Karel Havelka. Jsem velmi rád, že jsem měl možnost tyto odborníky osobně poznat a jsem přesvědčen,že jsem v tomto období získal řadu cenných zkušeností, ze kterých jsem čerpal v této oblasti metodicky po celý život. Posléze po skončení studia na Vysoké škole zemědělské Praha, jsem nastoupil na St.st.Nové Město p.Sm.,kde jsem vedl chov plnokrevníka a dostihovou stáj. Odtud jsem přešel v r.1975 do Zákup, kde jsem jsem sedmnáct let vedl Hřebčín Mimoň. V této funkci jsem měl to štěstí, že několik mých odchovanců zvítězili v klasických dostizích, včetně Čs.Derby (Taran,Trocadero) a získali umístění (L´Avenir, Granda, Silistra, Expert, Ekrazit a další). Součástí hřebčína byly i dostihové stáje v Praze-Chuchli, Mimoni a překážkové stáje v Pardubicích a Lysé nad Labem. Zde jsem měl možnost pracovat také s dalšími odborníky a mými výbornými kamarády -  dostihovými legendami trenéry Krištůfkem, Šachem, Járou Drlíkem, Kamilem Kuchovským, "Feďou" Fedorowiczem a dalšími.

V mé aktivní dostihové kariéře,kterou jsem však považoval vždy pouze jako okrajovou záležitost  při mém hlavním povolání chovatele koní,jsem po řadu let startoval v mnoha rovinových a zejména překážkových dostizích. 

V r.1992 jsem po intrikách dosazeného nového ředitele (motivovaných jeho predátorskou snahou o vlastní obohacení), z hřebčína odešel a s chovem plnokrevníka a dostihovým sportem po praktické stránce  skončil.  V oblasti chovu koní však dodnes pracuji metodicky jako soudní znalec specializovaný na chov koní, a obecně na živočišnou výrobu, na základě jmenování Krajským soudem

 

Příspěvky

KONĚ

24. 1. 2010

 
Celý příspěvek | Rubrika: KONĚ | Fotografie: Dostihy